پاک کردن ویروس از اندروید

پاک کردن ویروس

اموزش پاک کردن ویروس از موبایل های اندرویدی برای ارتقا امنیت با ما در ادامه این اموزش هک و امنیت همراه باشید

حذف یا پاک کردن ویروس از اندروید

روزانه شاهد افزایش بد افزار ها و تروجان ها در انواع سیستم عامل ها بخصوص اندروید هستیم ، دلیل تاکید ما بر روی سیستم عامل اندروید قابلیت دریافت و نصب برنامه ها از هر جایی به غیر از play store است یعنی شما میتوانید به راحتی یک برنامه اندرویدی را از هر جایی مانند سایت هاو شبکه های اجتماعی دانلود کنید و ان را بر روی دستگاه اندرویدی خود نصب کنید. این مسئله فرصت خوبی را به نفوذگران میدهد که فایل های الوده خود را منتشر کنند و از راه های مختلف از ان اطلاعات سو استفاده کنند.
در این اموزش میخواهیم یک انالیز کلی برای شناسایی این بد افزار ها و حذف ویروس بر روی دستگاه اندرویدی خود داشته باشیم. با توجه به تعداد کاربران زیادی که در دنیا برای هر کاری مانند: خرید اینترنتی ، ذخیره اطلاعات شخصی و… از موبایل خود استفاده میکنند باید از حملات سایبری و بد افزار های مخرب در امان باشند و امنیت خود را تا حد مناسبی بروز نگه دارند که برای یادگیری این مباحث به این اموزش باید توجه کنند. در اموزش های قبل با نحوه هک اندروید برای اشنایی با راه های نفوذ و امنیت اشنا شده اید ویا میتوانید اموزش ان را مشاهده کنید.
پاک کردن ویروس از اندروید
 
بسیاری از مشکلات در اندروید میتواند به علت مشکلات امنیتی به وجود امده در ان باشد
اما بعضی هم میتواند به دلیل مسائل و مشکلات دیگری باشد که در زیر میتوانید بعضی از ان ها را ببینید

  • مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی موبایل
  • مناسب نبودن منابع سخت افزاری مانند RAM 
  • مشکلات مربوط به میحیط گرافیکی UI
  • نبود بعضی از پوشه ها و فایل ها
  • روشن نشدن دستگاه
  • پنجره مزاحم برای نصب یا حذف ویروس
  • راه اندازی مجدد دستگاه به صورت ناخواسته

 

ریست فکتوری یا بازگرداندن به حالت کارخانه ای

شاید بعد از مشکلاتی که در دستگاه خود مشاهده کرده اید اولین کاری که به ذهنتان برسد ریست فکتوری باشد یعنی تمامی اطلاعات دستگاه را به حالت کارخانه ای ببرید اما هدف ما از این اموزش این است که ریست فکتوری اخرین کاری باشد که میکنیم یعنی در صورت حل نشدن مشکلات از این راه استفاده کنیم، پس فراموش نکنید این کار فقط در زمانی انجام شود که هیچ راه دیگری نباشد.

اهمیت نصب برنامه از Play Store

معمولا برنامه های مخرب از جایی به غیر از play store دریافت و نصب میشوند پس اولین کاری که میکنید به برسی و حذف این برنامه ها بپردازید تا اگر مشکل از ان ها باشد سریعا حل شود اما ممکن است بعضی از این برنامه ها مخفی شده باشند که در این صورت باید به لیست برنامه های نصب شده بروید و تک تک ان ها را مورد برسی قرار دهید.
اگر برنامه مخرب مانع از حذف یا استفاده از دستگاه شود اندروید خود را به حالت امن یا safe mode ببرید در این صورت به صورت موقت در حالت امن قرار دارید و هیچ برنامه ای نمیتواند اجرا شود و میتوانید برنامه مخرب را از لیست برنامه های نصب شده حذف نماییید برای ورود به این حالت دستگاه خود را خاموش کنید و سپس کلید power را نگهدارید تا روشن شود همان طور دکمه را نگه دارید تا لوگو دستگاه نمایش داده شود سپس رها کنید و کلید های افزایش و کاهش صدا را نگه دارید در صورتی که وارد حالت safe mode شده باشید در پایین صفحه سمت چپ Safe Mod نوشته شده است
پاک کردن ویروس از اندروید

پاک کردن ویروس با دسترسی بالا

در صورتی که بد افزار حتی در حالت safe mode حذف نشود برنامه به خود دسترسی administrator داده است
و باید دسترسی را از ان بگیرید برای غیر فعال کردن دسترسی ان به ادرس زیر در تنظیمات مراجعه کنید

Settings / Security … /Device Admin Apps

اگر میخواهید از ویروس های شناسایی شده در امان باشید میتوانید از انتی ویروس های اندرویدی مانند ESET  استفاده کنید
که با تهیه لایسنس ان ها انالیز بهتری بر روی دستگاه خود خواهید داشت.

امیدواریم از این اموزش لذت برده باشید ، میتوانید اموزش های دیگر ما را هم مشاهده کنید
یا اگر نمیدانید از کجا شروع کنید اموزش چگونه هکر شویم را ببنید
موفق و پیروز باشید.

0/5 (0 نظر)

نیما حسینی هستم بنیان گذار تیم پن تست کور و مدرس دوره های امنیت شبکه و راه های مقابله با نفوذ ، در 7 سال گذشته متمرکز بر مباحث روز امنیت سایبری بوده ام و بعد از کسب دانش و تجربه های ارزشمند تصمیم بر به اشتراک گذاری نتیجه ان ها با دیگران گرفته ام.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین پن تست کور
دوره کالی لینوکس
نماد های اعتماد
نماد های اعتماد