کاربرد زبان های برنامه نویسی برای متخصصان امنیت شبکه جهت مقابله با هک و ایجاد ایمنی

کاربرد زبان های برنامه نویسی در هک

در این اموزش به کاربرد زبان های برنامه نویسی برای متخصصان امنیت شبکه جهت مقابله با هک و ایجاد ایمنی به صورت کامل می پردازیم با ما همراه باشید.

در بحث امنیت شبکه، زبان های برنامه نویسی متعددی وجود دارند که یک برای تست نفوذ و ایجاد کردن امنیت به آن ها نیاز دارد. متخصصان بر اساس نوع هدفی که دارند، زبان برنامه نویسی مورد نیاز خود را انتخاب می‌کنند تا بتوانند بررسی امنیتی را به بهترین نحو انجام دهند.

اما هر یک از زبان های برنامه نویسی در چه زمینه ای کاربرد دارند؟ یک متخصص امنیت شبکه باید به چندین زبان برنامه نویسی مسلط باشد؟ برای پاسخ به سوالات خود با ما همراه باشید.

کاربرد زبان های برنامه نویسی برای متخصصان امنیت شبکه جهت مقابله با هک و ایجاد ایمنی
زبان های برنامه نویسی در حوزه هک و امنیت

کاربردهای زبان های برنامه نویسی در امنیت شبکه و جلوگیری از هک

زبان های برنامه نویسی در حوزه امنیت شبکه را می‌توان به سه بخش زیر تقسیم کرد:

زبان های برنامه نویسی تحت وب، بسیار گسترده هستند که رایج ترین زبان ها و کاربردشان به شرح زیر است:

زبان نشان‌گذاری HTML

HTML پایه ترین و قابل فهم ترین زبان نشان‌گذاری تحت وب است. البته از نظر فنی HTML یک زبان برنامه نویسی نیست اما به دلیل  کاربردهای گسترده آن در لیست ما قرار می‌گیرد. یادگیری HTML به شما کمک می‌کند تا تگ های مختلف، ساختار و اقدامات انجام شده در صفحات وب را درک کنید.

سوال: چرا این زبان در تست امنیت وب سایت مهم است؟

پاسخ: HTML یک زبان نشانه گذاری وب است که در تمام صفحات وب سایت مورد استفاده قرار گرفته است؛ از ساخت وب سایت های بزرگ و معتبر گرفته تا هر وب سایت دیگری که برای کسب اطلاعات است، HTML نقش اصلی توسعه سایت را دارد.

زبان Javascript

اگر شما می‌خواهید تست نفوذ یک وب سایت را انجام دهید، Javascript موردی ضروری به شمار می‌آید زیرا یک زبان ایده آل برای نوشتن Front-end و Back-end است. همچنین جاوا اسکریپت، پرکاربردترین زبان برنامه نویسی سمت Client است؛ بنابراین تسلط بر آن به شما کمک می‌کند تا مکانیسم ها و اقدامات سمت مشتری را درک کنید و نقص ها را پیدا کنید.

SQL

SQL مخفف Structured Queried Language است و هدف اصلی آن مدیریت داده ها است. از این زبان برای ایجاد، ویرایش و بازیابی داده در پایگاه داده استفاده می‌شود.

سوال: آیا می‌توان از SQL به تنهایی در تست امنیت استفاده کرد؟

پاسخ: خیر- درست است که SQL یک زبان است، اما نمی‌توان از آن به تنهایی استفاده کرد. این زبان برای دسترسی به پایگاه داده و اطلاعات بسیار مهم است و برای رسیدن به داده ها نیازمند یادگیری SQL هستید.

اگر به عنوان یک متخصص امنیت شبکه از SQL چیزی نمی‌دانید، نمی‌توانید رخنه ها و نقطه های امنیتی کور در پایگاه داده را کشف کنید، چرا که بسیاری از اسیب پذیری ها مربوط به sql بوده که برای اشنایی بیشتر می توانید اموزش باگ sql injection را در پن تست کور مشاهده کنید.

زبان برنامه نویسی PHP

زبان برنامه نویسی سمت سرور که بیشتر در کد های HTML تعبیه شده است و برای توسعه وب سایت از آن استفاده می‌شود. PHP یک زبان برنامه نویسی پویا است که WordPress و Drupal بر پایه آن طراحی شده اند. بیش از 70 درصد وب سایت ها با قالب وردپرس طراحی و توسعه یافته اند. پس یادگیری زبان برنامه نویسی PHP در ایجاد امنیت وب سایت به شما کمک می‌کند.

زبان برنامه نویسی Perl

زبان برنامه نویسی Perl متشکل از زبان برنامه نویسی سطح بالا، تفسیر شده و پویا است. در ابتدا برای ویرایش متن طراحی شده بود، اما حال برای مدیریت سیستم لینوکس، برنامه نویسی شبکه، توسعه وب و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از زبان برنامه نویسی پرل برای ساخت برنامه های مخرب و درهای پشتی (بکدور) در ماشین های قدیمی مانند Unix استفاده می‌شود؛ همچنین این زبان دارای پایگاه داده های وب یکپارچه است که اگر تسلط کافی بر آن داشته باشید، به راحتی می‌توانید اقدام به تست نفوذ کنید.

کاربرد زبان های برنامه نویسی برای متخصصان امنیت شبکه جهت مقابله با هک و ایجاد ایمنی
کاربرد زبان های برنامه نویسی در هک
 1. اکسپلویت نویسی

از اکسپلویت نویسی می‌توان به عنوان بخش پیشرفته امنیت شبکه نام برد. این بخش نیاز به زبان برنامه نویسی سطح بالا دارد که در ادامه آن ها را معرفی می‌کنیم:

زبان برنامه نویسی C/C++

زبان برنامه نویسی C زبان سطح پایین و پایه ترین زبان برنامه نویسی است. لینوکس، ویندوز و… بر اساس این زبان توسعه یافته اند. این زبان به پن تستر ها توانایی نوشتن سوکت نویسی در حین عمل بررسی امنیت شبکه را می‌دهد.

زبان C++ که بر پایه C است و زبانی سطح بالا محسوب می‌شود؛ این زبان قوی تر از C عمل می‌کند و در حوزه های بیشتری کاربرد دارد.

از هر دو زبان C و C++ در انجام کارهای زیر می‌توان استفاده کرد:

– ساخت بد افزار و محافظت در مقابل ان ها

– ساخت ویروس و جلوگیری از ان ها

– بهره برداری موثر از برنامه ها

– ایجاد و ساخت اکسپلویت های مخصوص خود

زبان برنامه نویسی Python

پایتون یک زبان پویا و عمومی است که به علت داشتن کتابخانه های فراوان و کاربردی در بین هکر ها از محبوبیت خاصی برخوردار است. از پایتون برای نوشتن اسکریپت ها، آزمایش یکپارچگی سرورهای سازمانی، اکسپلویت نویسی و… استفاده می‌شود.

سوال: چرا پایتون برای امنیت شبکه مناسب است؟

پاسخ: الف) پایتون شامل کتابخانه هایی مانند NAPALM، Pulsar و NetWorkX است که توسعه ابزارهای شبکه را آسان می‌کند. ب) متخصصین برای تست نفوذ، مجبورند اسکریپت های زیادی را بسازند در صورتی که پایتون، نه تنها اسکریپت ها را سریع تر توسعه می‌دهد بلکه عملکرد بهینه ای را برای برنامه های کوچک فراهم می‌کند. ج) از آنجایی که پایتون بسیار محبوب است، در صورت بروز مشکل می‌توانید به راحتی جستجو کنید و پاسخ خود را بیابید.

زبان برنامه نویسی Ruby

زبان برنامه نویسی Ruby به پایتون بسیار شباهت دارد و یکی از بهترین زبان ها برای تست نفوذ سیستم های چند منظوره شرکتی است. این زبان در نوشتن اکسپلویت انعطاف پذیر است و به عنوان یک زبان برای متخصصان امنیت شبکه شناخته می‌شود.

نکته: اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید اموزش بهترین زبان برای جلوگیری از هک را در پن تست کور مشاهده نمایید.

زبان برنامه نویسی Java

برای تایید محبوبیت این زبان برنامه نویسی، کافی است بدانید که بیش از 3 میلیارد تلفن همراه با کد های جاوا نوشته شده اند. پس تعجبی ندارد که از این زبان برای تست نفوذ استفاده شود. با این زبان برنامه نویسی یک بار کد می‌نویسید و در پلتفرم های مختلف اجرا می‌کنید.

جاوا زبان برنامه نویسی مبتنی بر کلاس و شی است. اگر این زبان را به خوبی می‌شناسید، می‌توانید از آن در اکسپلویت نویسی، مهندسی معکوس برنامه های اندرویدی و… استفاده کنید.

زبان برنامه نویسی LISP

LISP مخفف List Processing به معنای پردازش لیست است که زبانی سطح بالا محسوب می‌شود. امروزه از این زبان برنامه نویسی برای تست نفوذ شبکه های بسیار پیچیده استفاده می‌شود. اگر با زبان پایتون و روبی آشنایی داشته باشید، می‌دانید که این زبان ها بسیار نزدیک به زبان ما هستند و ارتباط برقرار کردن با آن ها راحت است؛ با توجه به ماهیت پیچیده LISP متوجه آن می‌شوید که چرا جذابیت خود را از دست داده است.

اگر بتوانید به زبان برنامه نویسیLISP مسلط شوید، در جامعه متخصصان امنیت شبکه از احترام خاصی برخوردار خواهید شد.

کاربرد زبان های برنامه نویسی برای متخصصان امنیت شبکه جهت مقابله با هک و ایجاد ایمنی
کاربردی ترین زبان های برنامه نویسی برای متخصصان امنیت شبکه

مهندسی معکوس

مهندسی معکوس یا Reverse Engineering به فرایند تبدیل کد ها از زبان سطح بالا به یک زبان سطح پایین که بدون تغییر در برنامه اصلی است گفته می‌شود. با استفاده از مهندسی معکوس نقص ها و اشکالات به راحتی پیدا می‌شوند که برای کار در این حرفه باید با زبان هایی مانند C، C++، Java و Assembly آشنایی داشته باشید.

نتیجه

برای اینکه بتوانید یک هکر موفق باشید، باید به زبان های برنامه نویسی زیادی مسلط باشید؛ زیرا امروزه با توجه به تنوع زیاد زبان های برنامه نویسی، روند تست امنیت پیچیده تر می‌شود. بنابراین، یک هکر باید یک مهندس نرم افزار کامل باشد؛ یعنی منطق کدنویسی، اقدامات کاربر و نوع زبان هایی که برای برنامه های مختلف استفاده می‌شود را درک کند.

3/5 (2 نظر)

نیما حسینی هستم بنیان گذار تیم پن تست کور و مدرس دوره های امنیت شبکه و راه های مقابله با نفوذ ، در 7 سال گذشته متمرکز بر مباحث روز امنیت سایبری بوده ام و بعد از کسب دانش و تجربه های ارزشمند تصمیم بر به اشتراک گذاری نتیجه ان ها با دیگران گرفته ام.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه در “کاربرد زبان های برنامه نویسی برای متخصصان امنیت شبکه جهت مقابله با هک و ایجاد ایمنی”

 • علی تیر 18, 1400 پاسخ

  سلام وقت بخیر
  lisp ایا زبان خوبی در هک هست

  • پن‌تست‌کور مرداد 10, 1400 پاسخ

   درود
   خوب است اما محدود به یک زبان نشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین پن تست کور
دوره کالی لینوکس
نماد های اعتماد
نماد های اعتماد