کپچا گوگل چقدر امن است و چگونه آن را فعال کنیم ؟

کپچا گوگل

در این اموزش با کپچا گوگل بیشتر اشنا خواهید شد و نحوه فعال کردن ان را خواهیم گفت با ما در ادامه این اموزش هک و امنیت همراه باشید.

کپچا گوگل چیست ؟

استفاده از کپچا می تواند راهی برای تشخیص انسان از ربات باشد، در واقع کپچا ها نرم افزاری هستند که با پرسش سوالاتی که فقط توسط انسان ها قابل پاسخ است موجب جلوگیری از ورود ربات ها در بخش های مختلف می شوند. برای مثال بسیاری از کپچا ها در صفحه ورود یک سایت قرار می گیرند تا از حملات بروت فورس و دیگر حملات توسط ربات ها جلوگیری کنند.

بهترین روش برای تشخیص ربات ها

کپچا ها انواع مختلفی دارند و دارای سوالات متفاوتی هم هستند که برخی از ان ها توسط ربات های پیشرفته تر بایپس می شوند؛ اما در صورتی که ما از بهترین کپچا ها استفاده کنیم امکان دور زدن ان بسیار سخت خواهد شد و امنیت را به حداقل می رسانیم. ریکپچا گوگل یکی از بهترین و امن ترین کپچا ها در دنیا است که در تعداد بسیار زیادی از وب سایت ها مشاهده می کنید و دارای ورژن های مختلفی است که در جدید ترین ورژن ان می توانید از امنیت بیشتری برخوردار شوید.

ورژن های ریکپچا گوگل

recaptcha V2 : در ورژن 2 کپچا گوگل یوزر باید بر روی کپچا کلیک کند تا ان به صورت خودکار انسان بودن یوزر را تشخیص دهد، در صورت شک کردن به کاربر سوالاتی از ان می پرسد که پاسخ به ان ها توسط ربات ها بسیار سخت خواهد بود و فقط انسان می تواند به درستی به همه سوالات ان پاسخ دهد.

recaptcha V3 : این نوع کپچا به تازگی به گوگل اضافه شده است و به صورت نامحسوس در صفحه قرار می گیرد و در صورتی که به کاربر کوچک ترین شکی کند از ان سوال می پرسد که در صورت صحیح بودن می تواند به ادامه کار خود بپردازد.

کپچا گوگل چقدر امن است و چگونه آن را فعال کنیم ؟
نمونه کپچا گوگل ورژن 2 و 3

کاربرد های کپچا

  • جلوگیری از بروت فورس صفحات ورود
  • جلوگیری از ثبت نام جعلی
  • مقابله با ورود ربات به وب سایت
  • جلوگیری از حملات DDOS و DOS
  • مقابله با درخواست های فیک در بخش جستجو
  • ….

نحوه استفاده از کپچا گوگل

از ریکپچا گوگل می توانید در موارد های مختلفی مانند وب سایت ها و حتی اپلیکیشن های موبایل و …. استفاده کنید که قرار دادن ان از طریق کد نویسی انجام می شود، اما اگر برای مثال از cms های اماده مانند وردپرس برای وب سایت استفاده کنید نیازی به تغیر در کد نویسی هم نخواهید داشت و فقط کافیست از افزونه های اماده استفاده کنید نکته ای که وجود دارد این است که در ورژن 3 ریکپچا گوگل فقط کافیست کد را در صفحات خود قرار دهید و دیگر حتی نیاز به افزونه های اضافه ای هم نخواهید داشت.

کپچا گوگل چقدر امن است و چگونه آن را فعال کنیم ؟
مراحل فعال کردن کپچا گوگل

در ابتدا وارد با حساب کاربری گوگل خود وارد لینک زیر شوید :

https://www.google.com/recaptcha/admin

گزینه + را از بخش بالا برای اضافه کردن سایت بزنید و ادرس سایت خود را وارد کنید.

سپس گزینه reCAPTCHA v3 و تیک Accept the reCAPTCHA Terms of Service را بزنید.

و در نهایت Submit کنید.

کدی در اختیار شما قرار می گیرد که باید ان را در صفحات وب سایت خود قرار دهید.

بعد از قرار دادن کد کپچا گوگل شما فعال خواهد شد.

موفق باشید.

2/5 (1 نظر)

نیما حسینی هستم بنیان گذار تیم پن تست کور و مدرس دوره های امنیت شبکه و راه های مقابله با نفوذ ، در 5 سال گذشته متمرکز بر مباحث روز امنیت سایبری بوده ام و بعد از کسب دانش و تجربه های ارزشمند تصمیم بر به اشتراک گذاری نتیجه ان ها با دیگران گرفته ام.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین پن تست کور
دوره های آموزشی
نماد اعتماد