مانیتور کردن سرور وب سایت

مانیتور کردن سرور

در این آموزش با نحوه مانیتور کردن سرور وب سایت با استفاده از یک دستور کاربردی لینوکسی آشنا خواهید شد، اما در ادامه این آموزش همراه باشید.

مانیتور کردن سرور های لینوکس

منابع یک سرور مهمترین بخشی است که یک سرور باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشد چرا که با مصرف بیش از حد منابع سرور، سرور دیگر در دسترس نخواهد بود و به همین خاطر حملات dos و ddos مختلفی هم وجود دارند که بر روی منابع سرور تاثیرگذار هستند و به همین خاطر باید سرور به صورت دائم مانیتور شود ما در این آموزش می‌خواهیم نحوه مانیتور کردن سرور های لینوکسی وب سایت ها را آموزش دهیم.

در صورتی که می‌خواهید با روش های مقابله با حملات دیداس اشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم دوره اموزش جلوگیری از حملات DOS و DDOS را مشاهده کنید.

مانیتورینگ سرور با دستور TOP

دستور top این ابزاری برای کنترل و مانیتور کردن سرور های لینوکسی است که شما می‌توانید در لحظه با استفاده از آن سرور خود را مانیتور کنید و به طور کامل سرور خود را مدیریت کنید و همچنین میزان اپتایم آن را بررسی کنید تا در زمانی که سرور از دسترس خارج شد بتوانید از ان مطلع شوید و با استفاده از این دستور همچنین شما می‌توانید بررسی کنید که چه سرویس هایی باعث مصرف بیش از حد از منابع شده‌اند که با متوقف کردن آن سرور را مجدداً به حالت عادی باز گردانید اگر با سرورهای لینوکسی سر و کار دارید با این دستور باید حتماً آشنا باشید چرا که در بسیاری از موارد برای شما کاربردی خواهد بود.

نحوه استفاده از top برای مانیتور کردن سرور

برای اجرای آن کافیست دستور top را در لینوکس خود وارد کنید و مشاهده می‌کنید که پردازش ها به صورت زنده در حال نمایش هستند و شما می‌توانید با اضافه کردن سویچ -d به ان، میزان زمانی که می‌خواهید سرعت پردازش زنده اطلاعات را نمایش دهد تغییر دهید برای مثال اگر بخواهید ان را به 10 ثانیه تغییر دهید باید از دستور top -d 10.00 استفاده کنید.

مانیتور کردن سرور وب سایت
مانیتور کردن سرور با top

بعد از وارد کردن دستور شما پروسس هایی که در حال انجام است را مشاهده می کنید حال اگر بخواهید آن ها را متوقف کنید کافیست k را وارد کنید و سپس PID مورد نظر خود را که میخواهید موقف شود را وارد کنید، با این روش پردازش های سنگین را مسدود می‌کنید، برای مشاهده بیشترین میزان مصرف cpu از حرف c استفاده کنید و برای مشاهده بیشترین میزان مصرف RAM سرور از کلید ترکیبی shift و m استفاده کنید. مانیتور کردن سرور

اشنایی بیشتر با سویچ های top

 • جهت مشاهده راهنمای ان می توانید حرف h را وارد کنید
  و برای خروج از top بعد از مانیتور کردن سرور از q یا ctrl + c استفاده نمایید.
 • با استفاده از کلید space می‌توانید هر بار صفحه top را بروزرسانی کنید.
 • با وارد کردن کلید n تایین می‌کنید چه تعداد پروسه از برنامه ها را مشاهده کنید.
 • با وارد کردن کلید z ترمینال را برای خود رنگی می‌کنید تا راحت تر بتوانید تحلیل انجام دهید.
 • با کلید i سنگین ترین پردازش ها را مشاهده خواهید کرد
  که بعد از مشاهده می‌توانید ان ها را متوقف کنید.
 • برای ذخیره داده های top از کلید ترکیبی shift و W استفاده می‌شود
  سپس محل ذخیره را نمایش می‌دهد در صورت تایید در root/.toprc/ ذخیره خواهد شد.
مانیتور کردن سرور وب سایت
تغییر رنگ در هنگام مانیتورینگ با top با استفاده از کلید z

پایدار باشید.

0/5 (0 نظر)

نیما حسینی هستم بنیان گذار تیم پن تست کور و مدرس دوره های امنیت شبکه و راه های مقابله با نفوذ ، در 5 سال گذشته متمرکز بر مباحث روز امنیت سایبری بوده ام و بعد از کسب دانش و تجربه های ارزشمند تصمیم بر به اشتراک گذاری نتیجه ان ها با دیگران گرفته ام.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین پن تست کور
دوره های آموزشی
نماد اعتماد