بکاپ سرور چگونه باید گرفته شود ؟

بکاپ سرور

در این اموزش به نکات مهم در رابطه با نحوه صحصح گرفتن بکاپ سرور می پردازیم با ما در ادامه این اموزش هک وامنیت همراه باشید.

آشنایی با بکاپ سرور

اگر دارای یک وب سایت یا یک سرور باشید که مدام از ان استفاده می کنید و اطلاعات مهمی در ان داشته باشید حتما باید برای تامین امنیت ان تلاش کنید، یکی از راه های امنیتی بسیار مهم گرفتن بکاپ به صورت دوره ای است. در واقع شما یک نسخه کامل از اطلاعات خود را در جای دیگری نگهداری می کنید تا در صورت بروز مشکل یک نسخه پشتیبان از همه اطلاعات داشته باشید خصوصا اگر سرور شما برای یک وب سایت استفاده شود که در دسترس همه باشد در این صورت هکر های زیادی هستند که می توانند تست نفوذ بر روی سرور انجام دهند و اهمیت بکاپ چندین براربر می شود.

روش های تهیه بکاپ

راه های مختلفی برای گرفتن بکاپ وجود دارند که در حال حاضر توسط بسیاری استفاده می شوند

و بسته به نوع سرور روش های تهیه نسخه پشتیبان متغیر است

برای مثال می توان از راه های زیر برای انتقال فایل های بکاپ استفاده کرد.

FTP و SFTP : این سرویس که برای انتقال فایل استفاده می شود بسیار رایج بوده و بسیاری از فایل های بکاپ از این طریق منتقل می شوند اما مشکلاتی وجود دارد که بهتر است از این روش استفاده نشود که در ادامه به ان ها به طور کامل به ان خواهیم پرداخت پینهاد میکنیم اموزش هک ftp را مشاهده نمایید.

اپلود : در این روش هم فایل های بکاپ در سرور اپلود می شوند

که از نظر امنیتی روش بهتری برای ذخیره بکاپ است.

که دلایل ان را در ادامه اموزش خواهیم گفت تا از بهترین روش ها استفاده نمایید.

نحوه صحیح بکاپ گرفتن

در روش هایی مانند انتقال فایل به صورت FTP به دلیل ان که اکثرا اتوماتیک انجام می شوند و برای اپلود نیاز به دسترسی دارند، این روش امن نیست در واقع شما باید اطلاعات سرور بکاپ را در سرور اصلی نگهداری کنید و در صورت هک شدن سرور اصلی ، سرور بکاپ هم مورد نفوذ قرار می گیرد مگر با روش هایی محدودیت های بسیار خاصی اعمال شود اما به طور کلی این روش ، روش امنی نخواهد بود.

بکاپ سرور چگونه باید گرفته شود ؟
آموزش نحوه صحیح گرفتن بکاپ

سایت ها و سرویس های انلاینی وجود دارند که دارای محدودیت هستند و از ان ها می توانید برای اپلود بکاپ سرور خود استفاده کنید. این روش ، روش بهتری است اما باید سرویسی که برای ان کار استفاده می شود مورد برسی قرار گیرد تا خود ان از امنیت بالایی برخوردار باشد و حریم شخصی را حفظ کند.

نکته مهم در تهیه بکاپ سرور

اگر از یک سرور استفاده می کنید دقت داشته باشید برای امنیت خود به هیچ عنوان بکاپ ها را در همان سرور قرار ندهید و سعی کنید در سرور های دیگری بکاپ ها ذخیره شوند و پیشنهاد می کنیم به صورت دوره ای یک زمانی را برای گرفتن بکاپ انتخاب کنید تا به صورت دستی نسخه پشتیبان از سرور تهیه کنید و در محل امنی حتی خارج از شبکه اینترنت ان را قرار دهید.

نکته دیگر حتما بکاپ های قدیمی تر را نگه دارید

و از حذف ان ها بعد از گرفتن بکاپ جدید خودداری کنید.

نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

موفق باشید.

4/5 (2 نظر)

نیما حسینی هستم بنیان گذار تیم پن تست کور و مدرس دوره های امنیت شبکه و راه های مقابله با نفوذ ، در 7 سال گذشته متمرکز بر مباحث روز امنیت سایبری بوده ام و بعد از کسب دانش و تجربه های ارزشمند تصمیم بر به اشتراک گذاری نتیجه ان ها با دیگران گرفته ام.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین پن تست کور
دوره کالی لینوکس
نماد های اعتماد
نماد های اعتماد