ویندوز یا لینوکس کدام برای هک و امنیت مناسب است ؟

ویندوز یا لینوکس

در این قسمت از اموزش قصد داریم به انتخاب سیستم عامل ویندوز یا لینوکس در حیطه تست نفوذ و امنیت بپردازیم، با ما در ادامه این اموزش هک و امنیت همراه باشید.

ویندوز یا لینوکس

یکی از سوالاتی که همیشه برای کاربرانی که قصد وارد شدن به حیطه تست نفوذ و امنیت را دارند این است که میان سیستم عامل ویندوز و لینوکس کدام را انتخاب کنند و با کدام سیستم عامل به یادگیری بپردازند. اول از هرچیزی باید به این نکته دقت داشته باشید که شما نباید خود را به سیستم عامل خاصی محدود کنید زیرا باید بتوانید با انواع سیستم عامل های مختلف کار کنید و توانایی تست نفوذ با ان سیستم عامل را داشته باشید.

نکته دیگری که حائز اهمیت است این است که شما می توانید سیستم عامل های مختلف را با استفاده از مجازی سازی به صورت همزمان راه اندازی و استفاده کنید. بارها این سوال پرسیده شده است که برای استفاده از کالی لینوکس چه کاری باید انجام دهیم؟ ایا باید این سیستم عامل را در کنار سیستم عامل اصلی خود در یکی دیگر از درایو ها نصب کنیم ؟

اکثرا کاربران در ابتدای کار سوالات بسیار زیادی در مورد نصب کالی لینوکس  دارند و بهترین روش برای استفاده از کالی لینوکس استفاده ان به صورت مجازی است که اکثر پنتستر هاو متخصصان امنیت از این روش استفاده می کنند زیرا می توانند دو سیستم عامل اصلی و مورد نیاز خود یعنی کالی لینوکس و ویندوز را در کنار یکدیگر به صورت مجازی داشته باشند و این یک مزیت بسیار خوب است.

تفاوت های کلی میان لینوکس و ویندوز

لینوکس بر خلاف سیستم عامل ویندوز کاملا متن باز است و شما نیز می توانید به سادگی سورس کد این سیستم عامل را دریافت کنید و به سلیقه خود ان را تغیر دهید .سیستم عامل لینوکس به صورت ساختاری امن نوشته شده است و سیستم عاملی است که نسبت به دیگر سیستم عامل ها بسیار کمتر از ان باگ یا اسیب پذیری پیدا می شود و به همین دلیل اکثریت سرور های دنیا بر روی لینوکس پیاده سازی می شوند.

برای سیستم عامل های لینوکس بر خلاف ویندوز بدافزار های بسیار کمتری نوشته شده است.

نکته : ویروس هایی که برای سیستم عامل ویندوز نوشته می شوند به هیچ عنوان بر روی لینوکس اجرا نمی شوند.

برخی از توزیع های سیستم عامل لینوکس بسیار سریع تر و سبک تر از دیگر سیستم عامل های دیگر است.

سیستم عامل لینوکس کاملا رایگان است.

سیستم عامل ویندوز پشتیبانی بسیار قوی دارد و اگر نسخه اورجینال این سیستم عامل را نصب کرده باشید می توانید به خوبی از این سیستم عامل استفاده کنید. و برای سیستم عامل ویندوز برنامه های بسیار زیاد و بسیار قدرتمندی نوشته شده است که ممکن است اکثر این ابزار ها بر روی سیستم عامل لینوکس وجود نداشته باشد مانند مجموعه برنامه های Adobe و …

تا این قسمت از اموزش با سیستم های عامل اشنا شدید و تفاوت های کلی ان ها را یاد گرفتید

اما در ادامه این اموزش تفاوت های دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس

را در حیطه تست نفوذ و امنیت بررسی می کنیم با ما همراه باشید.

ویندوز یا لینوکس ؟ کدام در حوزه تست نفوذ مناسب است ؟

ویندوز یا لینوکس کدام برای هک و امنیت مناسب است ؟
انتخاب لینوکس یا ویندوز برای تست نفوذ

همانگونه که گفته شد شما نباید وابسطه به سیستم عامل خاصی باشید و باید بتوانید با تمام سیستم عامل ها تست نفوذ خود را انجام دهید و شما می توانید اکثر ابزار های مهم تست نفوذ را بر روی اکثر سیستم ها نصب کنید. برای مثال می توانید اموزش nmap را در پن تست کور مشاهده کنید. برای انتخاب بهتر یک سیستم عامل باید هدف خود را مشخص کنید که قصد مانور بر روی کدام شاخه را دارید.

شاخه های موجود در حیطه تست نفوذ و امنیت :

ویندوز یا لینوکس کدام برای هک و امنیت مناسب است ؟
انتخاب سیستم عامل در تست نفوذ

تست نفوذ و برقراری امنیت سایت

 • سایت های php و asp
 • وب سایت های وردپرس یا جوملا
 • سایت های دروپال
 • و …

تست نفوذ و برقراری امنیت سرور

 • سرور های لینوکسی
 • سرور های ویندوزی
 • ….

تست نفوذ و برقراری امنیت شبکه

 • شبکه های بزرگ و سازمانی
 • برسی شبکه های وایرلس با ویندوز یا لینوکس
 • فارنزیک
 • سیستم فارنزیک
 • نتورک فارنزیک
 • و …

همانگونه که مشاهده کردید تست نفوذ و امنیت شاخه های بسیار زیادی دارد و شما برای ان که بتوانید یک متخصص امنیت خوب شوید باید یکی از شاخه های مربوطه را نسبت به علاقه خود انتخاب کنید و بر روی ان حرفه فعالیت کرده و مهارت خود را بالا ببرید. برای مثال اگر قصد دارید بر روی تست نفوذ سایت ها و سرور ها تمرکز کنید نیاز به سیستم عامل خاصی ندارید و می توانید از تمام سیستم عامل ها استفاده کنید زیرا در مبحث تست نفوذ سایت ها اکثرا تست نفوذ به صورت دستی انجام می شود.

اما اگر قصد دارید مبحث تست نفوذ کلاینت ها و شبکه را پیش بگیرید پیشنهاد می کنیم که از سیستم عامل لینوکس و به خصوص از سیستم عامل کالی لینوکس استفاده کنید که این سیستم عامل محبوب اکثر ابزار های مهم و کاربردی در زمینه تست نفوذ و امنیت را به صورت پیشفرض بر روی خود دارد، پینشهاد می کنیم اموزش انواع سیستم عامل های هکر ها را مشاهده نمایید.

می توانید برای یادگیری این سیستم عامل به بخش دوره ها از منو وب سایت مراجعه کنید.

انتخاب لینوکس یا ویندوز برای تست نفوذ

 تفاوت هایی که میان ویندوز و لینوکس در حوزه تست نفوذ و امنیت وجود دارد؛ مهم ترین ان متفاوت بودن ابزار های موجود در این زمینه است , برای مثال اگر قصد داشته باشید از سیستم عامل ویندوز استفاده کنید می توانید از اسکنر های موجود در این سیستم عامل مانند اکانتیکس استفاده کنید و یا در زمینه تست نفوذ کلاینت می توانید از رات هایی که برای سیستم عامل ویندوز وجود دارد استفاده نمایید.

اما اگر قصد دارید از لینوکس استفاده کنید محدودیتی نخواهید داشت و می توانید از اکثریت ابزار های موجود در این زمینه استفاده کنید. یکی از مزیت هایی که در سیستم عامل لینوکس وجود دارد , انعطاف پذیری بسیار زیاد این سیستم عامل است که کار با این سیستم عامل را بسیار لذت بخش می کند.

پیشنهاد :

در نهایت اگر قصد دارید راه خود را  در زمینه تست نفوذ و امنیت ادامه دهید

و به یک متخصص امنیت خوب شوید پیشنهاد می کنیم با سیستم عامل های مختلف را یاد بگیرید.

لینوکس را به صورت مجازی در کنار سیستم عامل اصلی خود نصب کنید و شروع به کار کردن با ان کنید.

به صورت خلاصه تفاوت زیادی میان این دو سیستم عامل در حوزه تست نفوذ و امنیت وجود ندارد و شما باید قادر باشید با سیستم عامل های مختلف تست نفوذ خود را انجام دهید و محدود به یک سیستم عامل نباشید و تنها تفاوتی که در این زمینه وجود دارد ابزار ها است و همانگونه که گفته شد لینوکس بسیار انعطاف پذیر است و اگر قصد دارید ادامه راه خود را بر روی سیستم عامل ویندوز طی کنید باید به دنبال ابزار های تست نفوذ برای سیستم عامل ویندوز باشید،

جالب است که بدانید به تازگی اسکنر امنیتی اکانتیکس که پیش تر معرفی شد از نسخه تحت وب استفاده می کند که شما می توانید با استفاده از این قابلیت , این اسکنر را بر روی لینوکس خود اجرا کنید و از ان استفاده نمایید ، اما در هر صورت می توانید نسبت به نیاز و علاقه خود انتخاب کنید که از چه سیستم عاملی استفاده کنید.

نتیجه گیری

در این اموزش تفاوت های میان سیستم عامل لینوکس و ویندوز گفته شد و به سوال و انتخاب لینوکس یا ویندوز پاسخ داده شد و نیز می توانید نسبت به علاقه خود سیستم عامل مورد نظر را پیدا کنید اما نکته ای که بسیار مهم و قابل توجه این است که اگر قصد دارید یک متخصص امنیت شوید یکی از مهارت هایی که باید به ان احتیاج دارید و بسیار مهم است مهارت کار با لینوکس و مهارت کار با ویندوز است , پس در نهایت به این نتیجه خواهید رسید که باید با این دو سیستم عامل به صورت حرفه ای کار کنید و بتوانید منطق این دو سیستم عامل را درک کنید.

موفق باشید

3/5 (1 نظر)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین پن تست کور
دوره کالی لینوکس
نماد های اعتماد
نماد های اعتماد