مراحل جلوگیری از هک تلگرام جهت تامین امنیت

جلو گیری از هک تلگرام

در این اموزش به راه های جلوگیری و مقابله با هک تلگرام برای تامین امنیت ان می‌پردازیم با ما همراه باشید.

تلگرام یک شبکه اجتماعی بسیار محبوب بین ما ایرانیان است و با بیش از 40 میلیون کاربر ایرانی، خود را به عنوان محبوب ترین شبکه اجتماعی در میان ایرانیان حتی با وجود فیلتر شدن معرفی کرده است جامعه آماری بالا و ارسال اطلاعات بعضا حساس و کاربردی، هکر ها را به فکر هک این شبکه اجتماعی فرو برده است

آیا هک تلگرام به اندازه بیان آن ساده است؟

در ابتدای کار لازم به ذکر است که بگویم هک تلگرام فعلا ممکن نیست یا حتی می توان واژه غیر ممکن را به هک کردن تلگرام اختصاص داد اما به طور کلی هم نمی توان گفت امنیت به صورت 100% است ، تلگرام به خودی خود سرویس بسیار امنی است و از الگوریتم های رمزنگاری کاملا اختصاصی استفاده می کند و همچنین  بخاطر وجود قسمت سکرت چت که در ان ها رمزنگاری به صورت End to End است ، پیام های کاربران حتی برای مدیران تلگرام هم قابل خواندن نیست.

اما روش های دیگر و غیر مستقیمی برای دسترسی داشتن به تلگرام اشخاص وجود دارد که در ادامه درباره این روش ها صحبت خواهیم کرد روش اول که سریع ترین روش می باشد است  روش مهندسی اجتماعی می باشد که شما می توانید بدون داشتن مهارت های فنی به راحتی وارد اکانت شخص بشوید اما این کار چطور امکان پذیر است ؟

نحوه جلوگیری از دسترسی دیگران به تلگرام با مهندسی اجتماعی

در این روش اساس کار فریبکاری و جلب اعتماد کاربر برای دریافت کد احراز هویت و دسترسی گرفتن است. برای مثال هکر در روش مهندسی اجتماعی رباتی طراحی می کند یا یک اکانت با اسم تلگرام یا پشتیبانی تلگرام و نام هایی از این قبیل ایجاد می کند و در واقع جعل هویت انجام داده است و خود را جای پشتیبانی تلگرام به کاربر معرفی می کند و به صورت متنی انگلیسی همراه با ترجمه فارسی از کاربر مورد نظر درخواست کد احراز هویت می کنید. روش های مهندسی اجتماعی بسیار گسترده هستند که ما در بالا یکی از مثال های ان را گفته ایم برای اشنایی بیشتر اموزش مهندسی اجتماعی را مشاهده کنید.

نکته ای که قابل توجه است این است که باید از اسیب پذیری مهندسی اجتماعی در انسان ها غیر قابل پچ است اما اگر کسی کمی اطلاعات و دانش خود را با مطالعه بالاتر ببرد در اینگونه حملات دچار مشکلات کمتری خواهد شد و کار نفوذگر کمی سخت تر می شود اما باز هم روش هایی هستند که حتی بزرگترین شرکت ها هم از طریق مهندسی اجتماعی مورد نفوذ قرار میگیرند.

مقابله با دسترسی نفوذگر به تلگرام از طریق رات ها

در این روش نفوذگر می تواند با بد افزار ها از دستگاه موبایل یا سیستم کامپیوتری که تلگرام در ان فعال است دسترسی بگیرد، RAT ها فایل های مخربی هستند که معمولا در دل یک نرم افزار دیگر قرار میگیرند و برنامه را آلوده می کنند. RAT هنگامی که بر روی موبایل مقصد اجرا شود دسترسی کامل میگیرد

بگونه ای که حتی می توان صفحه موبایل یا سیستم را مشاهده کرد و یا حتی وارد فایل منیجر شد

در این روش هکر بعد از نفود به تارگت خود از روی سیستم دیگر به راحتی میتواند هک تلگرام را انجام دهد وارد حساب کاربری می شود و با وارد کردن شماره هدف خود ( حتی اگر شماره را نداشته باشد با استفاده از RAT این امکان را دارد تا ان را بدست بیاورد) سعی بر ورود به حساب کاربری میکند. هنگامی که تلگرام کد احراز هویت را برای کاربر اصلی بفرستد، هکر اس ام اس ها را dump یا بیرون میکشد و ان رامشاهده می کند. و با این کار به راحتی کد را وارد می کند و وارد حساب کاربری قربانی می شود. در ادامه مثالی بیان میکنم که درک بهتری نسبت به این موضوع پیدا کنید.

مراحل جلوگیری از هک تلگرام جهت تامین امنیت

لایه های امنیتی برای مقابله با هک تلگرام

استفاده از برنامه های امنیتی و انتی ویروس ها یا فایروال امنیتی گوگل

که با استفاده از روش هایی ممکن است مکانیزم های امنیتی را بایپس شوند و نباید 100% مطمئن بود.

مشکلات دیگری که برای نفوذگر وجود دارد این است که زمانی که کاربر برای مثال اپلیکیشن الوده ای را نصب و اجرا می کند هیچ نتیجه ای دریافت نمی کند و ممکن است اپلیکیشن مخرب را حذف کند و دسترسی به گوشی از بین برود که البته بازهم روش هایی برای دورزدن این مشکل وجود دارد.

جلوگیری از نفوذ از طریق مرورگر 

بعضی از هکر ها اقدام به هک موبایل یا سیستم با استفاده از مرورگر و باز کردن یک لینک مخرب می کنند.
در این روش مانند مرحله قبل است اما بجای استفاده از RAT از بد افزار های دیگر برای درست کردن یک لینک مخرب استفاده می کند که به جهت امنیت بیشتر باید به ان توجه ویژه ای داشت.

جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به تلگرام دسکتاپ

روش سوم در رابطه با مقابله با نفوذ به اکانت های تلگرام نسخه دسکتاپ می باشد

روش سوم روش Session Hijacking نام دارد

در این روش ابتدا نفوذگر به سیستم هدف دسترسی لازم را میگیرد (این دسترسی حتی می تواند فیزیکی هم باشد )

پس از ان که دسترسی گرفته شد به مسیر زیر در سیستم عامل ویندوز که از تلگرام استفاده میکند میرود

C:Users/Admin/AppData/Roaming

زمانی که به مسیر زیر وارد شد پوشه ای با نام Telegram Desktop را مشاهده می کند که ان پوشه را به صورت کامل کپی کرده و برای خود ذخیره یا ارسال میکنید (مسیر بالا مسیر پیشفرض نصب تلگرام می باشد و ممکن است هدف ما تلگرام را در مکانی دیگر نصب کرده باشد که با کمی جستجو می توانیم به ان دست پیدا کنیم) پس در نتیجه باید از این پوشه محافظت شود و یا حتا بر روی ان پسورد گذاری شود تا امنیت ما به حد بالایی برسد.

نکته : دقت کنید که در مسیر بالا پوشه کلمه Admin متغیر است و نام پوشه , نام کاربری سیستم ما است.

اگر به صورت کامند دسترسی داشته باشد می تواند با استفاده از دستوراتی فایل مورد نیاز را بر روی سیستم خود دانلود کند و اگر دسترسی فیزیکی داشته باشد می تواند فایل را بر روی یک حافظه جانبی مانند فلش مموری کپی کند و زمانی که تلگرامی که به دست اورده شده را در سیستم اجرا کند خواهد دید که تلگرام شخص بدون هیچ مشکلی اجرا می شود بدون اینکه کد احراز هویتی وارد وارد شده باشد پس در محافظت از این فایل خود بسیار کوشا باشید و دقت لازم را داشته باشید.

مقابله با اکسپلویت های پابلیک و خصوصی در تلگرام

امکان وجود حفره های امنیتی در خود برنامه تلگرام هم وجود دارد

اما معمولا هکر ها این روش ها را عمومی نمی کنند و تنها خودشان از آن اکسپلویت ها استفاه می کنند و به طور کلی در این نوع حملات کاری نمی‌توان انجام داد مگر با گزارش به خود شرکت تلگرام برای برسی و رفع اسیب پذیری.

روش های دیگر امن سازی برای جلوگیری از هک تلگرام

در ادامه روش هایی خدمت شما عزیزان میگوییم تا بتوانید امنیت خود را برقرار کنید تا کار نفوذگر را مشکل کنید اما دقت کنید که هیچگاه امنیت صد درصد نیست و فقط میتوانیم در روند کار نفوذگر اختلال ایجاد کنیم

امنیت در برابر روش مهندسی اجتماعی

 بهترین روش امنیتی در برابر این نوع حملات اگاهی و هوشیاری بالا و داشتن علم کافی برای مقابله از این حملات می باشد وسعی کنید از جدیدترین اخبار های امنیتی باخبر باشید تا اگراسیب پذیری یا بدافزار جدیدی کشف شده خود را در برابر ان امن کنید .

امنیت در برابر رات ها

 حتما از انتی ویروس های بروز و قدرتمند استفاده کنید و در مواقع نصب برنامه به سطح دسترسی های اپلیکیشن دقت کنید ، سطح دسترسی ها را می توانید در زمان نصب اپلیکیشن ها مشاهده کنید و اگر سطح دسترسی ها بیش از حد مجاز باشد به هیچ عنوان اپلیکیشن را نصب و اجرا نکنید

برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید عکس زیر عکسی از سطح دسترسی اپلیکیشن اصلی اینستاگرام است

مراحل جلوگیری از هک تلگرام جهت تامین امنیت
برنامه اصلی

اما عکس زیر عکسی از سطح دسترسی های اپلیکیشن مخرب است

که نتیجه نصب ان دسترسی گرفتن نفوذگر می شود

مراحل جلوگیری از هک تلگرام جهت تامین امنیت
برنامه جعلی

همانطور که از تصویر مشخص است این اپلکیشن یک اپلیکیشن مخرب است ولی متاسفانه افراد بسیار زیادی هستند که اصلا به این موضوعات توجهی نمی کنند و سریع برنامه را نصب می کنند که با این کار نه تنها تلگرام ان ها هک میشود بلکه هکر به کل دستگاه دسترسی خواهد گرفت .

امنیت در برابر روش سوم (تلگرام ویندوز)

در این قسمت سه راه برای بالا بردن امنیت تلگرام دسکتاپ به شما پیشنهاد میکنم

روش اول : سعی کنید تلگرام خود را روی گوشی اندرویدی خود نصب کنید

روش دوم : اگر بر روی سیستم خود تلگرام دارید حتما مسیر نصب پیشفرض را تغیر دهید

و جایی نصب کنید که حداقل نفوذگر کمی با مشکل مواجه شود

روش سوم : با استفاده از ابزارBlueStacks یا ابزار های دیگر که در اموزش نصب اندروید در ماشین مجازی به ان پرداخته شده است یک محیط مجازی اندرویدی بر روی سیستم خود اجرا کنید و تلگرام خود را بر روی محیط مجازی اجرا کنید در این حالت کار را برای نفوذگر چندین مرحله دشوار تر می کنید، چون حتی اگر به سیستم شما دسترسی بگیرد امکان پیداکردن تلگرام شما بر روی اندروید مجازی بسیار پایین است و حتی اگر متوجه تلگرام بر روی اندروید مجازی شما بشود

دیگر نمی تواند با استفاده از روش Session Hijacking از دسترسی های موجود استفاده کند.

برسی دوره ای کاربران فعال درون اکانت تلگرام

وارد تنظیمات تلگرام شوید و گزینه show all session را بزنید

مراحل جلوگیری از هک تلگرام جهت تامین امنیت
برسی کاربران وارد شده به حساب تلگرام

اکنون دستگاه های متصل را مشاهده میکنید

مراحل جلوگیری از هک تلگرام جهت تامین امنیت
حذف کاربران فعال در اکانت تلگرام

اولین دستگاه برای شما است و ادامه ان دستگاه های دیگر که میتوانید ان ها را با کلید روبروی آن حذف کنید
یا با گزینه Terminate all other sessions دستگاه های دیگر را که احتمال هک تلگرام را توسط ان ها میدهید را به صورت کامل حذف کنید

دو مرحله ای کردن ورود تلگرام و جلوگیری از هک تلگرام

ابتدا در مسیر زیر در تلگرام شوید

Settings > Privacy and security > two-step verification

سپس وارد قسمت ست کردن پسورد شوید
پسورد مورد نظر خود را وارد کنید و سعی کنید طولانی و با کارکتر های خاص باشد
مجدد پسورد خود را تکرار کنید تا از صحت ان را تایید کنید
ایمیل خود را برای بازگردانی اکانت در صورت فراموشی پسورد وارد کنید
اکنون تلگرام شما هنگام ورود بعد از ارسال کد پسورد شما را درخواست میکند

نکته امنیتی اخر

تمام تبلیغاتی که در مورد هک تلگرام می شنوید یا ابزار هایی که با این عنوان به دست شما می رسد را اصلا اجرا نکنید زیرا تمام ابزار های موجود بدون شک ویروس و تروجان هستند و با همین هدف انتشار پیدا میکنند و تمام افرادی که از شما پول دریافت میکنند برای هک تلگرام بدون شک قصد کلاه برداری دارند و در صورتی که با این افراد و اپلیکیشن ها رو به رو شدید حتما گزارش دهید

توجه داشته باشید که این اموزش ها صرفا برای بالابردن سطح امنیت کاربران بوده است.

امیدوارم این اموزش برای شما مفید بوده باشد

پایدار باشید.

4.2/5 (6 نظر)

نیما حسینی هستم بنیان گذار تیم پن تست کور و مدرس دوره های امنیت شبکه و راه های مقابله با نفوذ ، در 5 سال گذشته متمرکز بر مباحث روز امنیت سایبری بوده ام و بعد از کسب دانش و تجربه های ارزشمند تصمیم بر به اشتراک گذاری نتیجه ان ها با دیگران گرفته ام.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه در “مراحل جلوگیری از هک تلگرام جهت تامین امنیت”

 • mitramf80 شهریور ۱, ۱۳۹۹ پاسخ

  برای هک با کامپیوتر حتما باید مودم داشته باشیم ؟؟؟؟؟ من گوشیم وصله به کامپیوتر با اینترنت گوشیم میرم

  • نیما حسینی شهریور ۱۴, ۱۳۹۹ پاسخ

   درود
   خیر ، بستگی دارد از چه روشی استفاده میکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین پن تست کور
دوره های آموزشی
نماد اعتماد