فشرده سازی در لینوکس

فشرده سازی در لینوکس

سناریو فشرده سازی در لینوکس کاملا با سیستم عامل ویندوز متفاوت است . در آموزش پیش رو ما بطور کامل این مبحث را بررسی میکنیم.

سلام عرض میکنم خدمت همراهان همیشگی سایت آموزش هک و امنیت pentestcore

فشرده سازی یک فایل و خارج کردن یک فایل از حالت فشرده، جز عملیات های کاربردی در یک سیستم است. ما روزانه با پسوند های rar و zip در ویندوز روبرو می شویم و براحتی می توانیم آنها را از حالت فشرده خاج کنیم.اما آیا در دنیای لینوکس هم این 2 پسوند وجود دارد؟ آیا در دنیای لینوکس هم خارج کردن یک فایل از حالت فشرده مثل ویندوز آسان است؟
این سوالات ما را مجاب یه نوشتن این مقاله کوتا در خصوص فشرده سازی در لینوکس کرد.
در جواب سوالات بالا باید عنوان کرد عملیات Compress / Extract  یا همان فشرده سازی/ خروج از فشرده سازی در لینوکس بسیار حرفه ای تر از ویندوز است و پسوند های متعددی را پشتیبانی می کند. همین امر موجب شده است که کاربران در این زمینه اندکی سردرگم بشوند. اما اصلا جای نگرانی نیست.ما در این مقاله آموزشی کوتاه به تمام سوالات شما در خصوص فشرده سازی/ خروج از فشرده سازی در لینوکس جواب خواهیم داد.
فشرده سازی در لینوکس
در دنیای لینوکس 3 ابزار بسیار مهم برای فشرده سازی وجود دارد:

  • bzip2
  • gzip
  • zip

و پسوند این ابزار ها به ترتیب زیر است:

  • bz2
  • gz
  • zip

اما ما در دنیای واقعی بیشتر با پسوند tar.gz یا tar.gz2 بر میخوریم.پس پسوند tar چیست؟
tar یک ابزار فشرده ساز نیست. بلکه ابزاری کمکی برای ابزار های فشرده سازی است برای تهیه پشتیبان و آرشیو. ابزار های فشرده سازی در حالت عادی نمی توانند چند فایل و دایرکتوری را باهم فشرده کنند، tar به کمک آنها می آید.

فشرده سازی در لینوکس :

برای فشرده سازی فایل با پسوند tar.gz باید از دستور زیر استفاده کنید

tar -czvf archivename.tar.gz masirefile

برای درک بهتر دستور بالا یک مثال واقعی میزنم.فرض کنید می خواهید یک دایرکتوری که در مسیر /root/Desktop قرار دارد و نام آن pentestcore است را فشرده سازی کنید و با نام pentestcoretest ذخیره کنید.

tar -czvf pentestcoretest.tar.gz /root/Desktop/pentestcore

برای فشرده سازی با پسوند tar.bz2 باید از دستور زیر استفاده کنید

sudo tar -cvjsf folder.tar.bz2 folder

در قسمت اول باید نام خروجی را بدهید و در قسمت دوم باید نام فایلی که می خواهید فشرده سازی کنید.برای این نوع فشرده سازی سعی کنید در همان دایرکتوری باشید که فایلی که قصد دارید آن را فشرده سازی کنید، وجود دارد.البته می توانید مسیر هم بدهید.برای درک بهتر دستور بالا مثال واقعی میزنم.فرض کنید دایرکتوری با نام pentestcore را می خواهید با حالت tar.bz2 فشرده سازی کنید و نام فایل خروجی pentestcoretest باشد.فرض بر این است که این دایرکتوری در Desktop است. در این حالت بهتر است وارد Desktop شویم و   از دستور زیر پیروی کنیم

sudo tar -cvjsf pentestcoretest.tar.bz2 pentestcore

خروج از فشرده سازی:

برای خروج از فشرده سازی باید طبق دستورات زیر پیروی کنید.هر نوع فشرده سازی، دستورات خاص خود را برای خروج از فشرده سازی دارد.
فشرده سازی در لینوکس
نکته بسیار مهم این است که RAR در حالت عادی در لینوکس پشتیبانی نمی شود و باید آن را ابتدا نصب کنید.برای توزیع red hat  دستور زیر

yum install unrar

و برای توزیع های اوبونتو از دستور زیر

apt-get install unrar

و برای خارج کردن فایل rar باید از دستور زیر استفاده کنید

unrar e filename.rar

امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید
شاد و پیروز باشید…

2/5 (2 نظر)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین پن تست کور
دوره کالی لینوکس
نماد های اعتماد
نماد های اعتماد