مسابقات CTF چیست ؟

CTF چیست

در این قسمت از آموزش قصد داریم به سوال CTF چیست پاسخ دهیم و شما را با مسابقات CTF و چالش های این مسابقه آشنا کنیم.

CTF چیست ؟

مسابقات CTF که به صورت کاملا قانونی برگذار می شود در ایران به مسابقات امنیت سایبری و مسابقات هک و امنیت معروف است که این مسابقات به دو دسته تقسیم می شود ، حالت اول که به آن Jeopardy گفته می شود که در این حالت سوالاتی در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد که شرکت کنندگان باید بتوانند سوالات را پاسخ دهند که سوالات مربوطه نسبت به سختی و راحتی آن ها نیز امتیاز های متفاوتی را دارند.

حالت دوم که Attack Defence نام دارد و نیز به شرکت کننده ها سرویس هایی داده می شود که باگ های امنیتی در ان ها وجود دارد ، حال جالب است که بدانید سرویس هایی که در اختیار شما قرار می گیرد تا تست نفوذ خود را بر روی ان پیاده سازی کنید سرویس هایی است که به رقیبان شما هم داده شده است.

برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید :

مثال برای آشنایی با مسابقات CTF

تصور کنید یک قلعه در اختیار شما قرار داده شده است و یک قلعه به رقیبتان داده شده است و شما باید با استفاده از سربازان و روش های خود به قلعه حریف حمله کنید و قلعه را تصرف کنید و در عین حال بتوانید امنیت قلعه خود را بالا ببرید تا قلعه شما توسط دیگر حریفانتان تصرف نشود (دقیقا مانند بازی نوستالژیک جنگ های صلیبی )

در این مرحله شما تمام تلاش خود را می کنید تا به سرویس هایی که به رقیبان شما اختصاص داده شده است نفوذ کنید و عین حال امنیت سرویس خود را بالا ببرید تا مورد نفوذ قرار نگیرد . سایت اصلی و رسمی مسابقات CTF سایت ctftime است که لینک این سایت را در ادامه برای شما قرار داده ایم :

https://ctftime.org

زمانی که وارد سایت شوید با صفحه زیر رو به رو خواهید شد :

مسابقات CTF چیست ؟
محیط وب سایت ctftime

قسمتی که در تصویر با رنگ قرمز مشخص شده قسمتی است که می توانید برندگان این مسابقه را در سال مربوطه مشاهده کنید . اما سایتی که قرار است در ادامه با ان کار کنیم سایتی بسیار جذاب و پرطرفدار است که چالش های بسیار جالبی برای متخصصان تست نفوذ قرار داده است تا ان ها بتواند مهارت خود را به چالش و در نهایت بالا ببرند .

در این قسمت از آموزش سه تا از چالش های بسیار ساده را برای شما شرح خواهیم داد که هر چالش مربوط به یک دسته بندی مختلف است و سپس شما باید بتوانید با مهارت خود دیگر چالش ها را پشت سر بگذارید ؛ سایتی که در این قسمت از آموزش با ان کار خواهیم کرد سایت root-me است که لینک انرا می توانید در زیر مشاهده کنید :

https://www.root-me.org

چالش مسابقات CTF با root-me

زمانی که وارد سایت شوید با چنین صفحه ای رو به رو خواهید شد :

مسابقات CTF چیست ؟
مسابقه CTF با سایت root-me

در ابتدا برای شرکت در مسابقات CTF باید یک حساب کاربری ایجاد کنید
تا بتوانید به چالش ها دسترسی داشته باشید.

به این منظور باید فیلد های مربوطه به ساخت حساب کاربری را تکمیل کنید.

در قسمت اول یک نام کاربری برای خود انتخاب می کنید.

در قسمت دوم باید یک ایمیل ادرس برای حساب کاربری خود تنظیم کنید.

در قسمت سوم باید یک پسورد برای حساب کاربری خود انتخاب کنید.

در فیلد چهارم باید پسورد را مجددا وارد کنید و در نهایت بر روی دکمه submit کلیک کنید .

سپس ایمیل خود را تایید کنید و وارد حساب کاربری خود شوید که شامل بخش های مختلف است که برای شرکت در چالش ها باید به قسمت Challenges بروید که لیستی از دسته بندی های مختلف را مشاهده خواهید کرد و هر کدام از این دسته بندی ها چالش های بسیار زیادی دارد که می توانید ان ها را پشت سر بگذارید.

لیست چالش های مسابقه

سپس از لیست باز شده گزینه Web-server را انتخاب کنید :

مسابقات CTF چیست ؟
نحوه کار با سایت root-me

حال نیز با لیستی از چالش ها رو به رو خواهید شد که ما از سه دسته بندی معروف و پرکاربرد یک چالش را پشت سر خواهیم گذاشت تا شما با روند چالش ها آشنا شوید. در ابتدای کار بر روی اولین چالش که با نام HTML-Source code در اختیار کاربران قرار گرفته است کلیک کنید تا به صفحه چالش منتقل شوید که این بخش شامل چند بخش مهم است.

مسابقات CTF چیست ؟
بخش بعدی از جالش های CTF سایت root-me

در قسمت اول شما نام چالش را مشاهده می کنید ، سپس در قسمت دوم راهنمایی به شما شده است که باید با دقت عبارت را مورد انالیز و تحلیل قرار دهید زیرا برای در پشت سرگذاشتن چالش بسیار می تواند به شما کمک کند. در قسمت سوم می توانید چالش را شروع کنید و اقدام به حل کردن چالش کنید. از قسمت چهارم زمانی می توانید استفاده کنید که جواب چالش یا همان پسورد را به دست اورده باشید.

شروع مراحل تست نفوذ

حال نیز باید بر روی start the challenge کلیک کنید.

به صفحه ای منتقل خواهید شد که هیج سرنخی در ان وجود ندارد به این منظور ما به سورس صفحه مراجعه خواهیم کرد  که برای مشاهده سورس صفحه می توانید با کلیک راست کردن و زدن گزینه View page source و یا زدن کلید های Ctrl + U سورس صفحه مورد نظر خود را مشاهده کنید.

مسابقات CTF چیست ؟
مرحله بعدی از چالش CTF

حال نیز اگر دقت کنید خواهید دید که به صورت واضح می توانید پسورد این چالش را در سورس پیج مشاهده کنید.

مسابقات CTF چیست ؟
سورس صفحه برای حل مسابقه CTF

حال نیز باید به صفحه قبلی بروید و پسورد خود را وارد کنید تا بتوانید به مرحله بعدی از این چالش های مسابقات CTF بروید. به دسته بندی بعدی چالش ها یعنی Web-client می رویم که همانگونه که از اسم ان مشخص است چالش حملات وب تحت کلاینت است.

چالش Web client

مسابقات CTF چیست ؟
حملات تحت وب در CTF

حال نیز به این دسته بندی بروید و چالش HTML-disabled buttons را انتخاب کنید :

مسابقات CTF چیست ؟
چالش بعدی از مسابقات CTF

در این چالش دو فیلد وجود دارد که هر دو غیرفعال هستند و شما باید این دو فیلد را از حالت غیر فعال در بیاورید و کلمه ادمین را در فیلد بنویسید و تایید کنید ، اگر با زبان نشانه گذاری HTML آشنا باشید و کمی با ان کار کرده باشید می دانید که می توان با استفاده از متد disable فیلد های مختلف را غیر فعال کرد و از آنجایی که چالش های ما Web-Client هستند می توانیم از طریق روش Inspect گزینه disable را غیرفعال کنیم که می توانید ابزار Inspect را با کلیک راست بر روی صفحه وب و انتخاب گزینه Inspect یا با استفاده از کلید میانبر Ctrl + Shift + l اجرا کنید.

مسابقات CTF چیست ؟
مرحله اول از چالش CTF

سپس گزینه disable را غیر فعال می کنیم.

مسابقات CTF چیست ؟
مرحله دوم از چالش مسابقه CTF

حال نیز عبارت admin را در فیلد مربوطه وارد می کنیم و گزینه member access را می زنیم.

مسابقات CTF چیست ؟
مرحله سوم از چالش مسابقات CTF

سپس صفحه ای برای شما باز می شود که پسورد برای شما به نمایش در خواهد آمد.

مسابقات CTF چیست ؟
مرحله چهارم از چالش مسابقات CTF

همانگونه که مشاهده کردید پسورد برای شما به نمایش در می اید
که مفهوم بسیار جالبی دارد که می گوید html نمی تواند جلوی تو را بگیرد.

سپس این عبارت را کپی می کنیم و در قسمت پسورد وارد می کنیم.

مسابقات CTF چیست ؟
مرحله اخر از چالش مسابقات CTF

حال می توانید به دیگر چالش های این مجموعه بپردازید

در ادامه به چالش Network Hacking می پردازیم.

مسابقه CTF برای تست نفوذ شبکه

مسابقات CTF چیست ؟
مسابقات CTF برای تست نفوذ شبکه

در اینجا با چالش اول مجموعه Network Hacking کار می کنیم که اولین چالش ان چالش FTP-authentication است. زمانی که این چالش را start بزنید یک فایل برای شما دانلود خواهد شد که مربوط به ابزار قدرتمند wireshark است که شما باید این فایل را با ابزار وایرشارک اجرا کنید و به تحلیل داده های موجود بپردازید تا بتوانید نام کاربری و پسورد FTP را پیدا کنید.

زمانی که فایل مورد نظر را در نرم افزار وایرشارک import می کنید باید در ابتدا پروتکل FTP را فیلتر کنید تا فقط پکت های مربوط به پروتکل FTP به نمایش در بیایند و سپس اگر کمی دقت کنید می توانید نام کاربری و پسورد را مشاهده کنید.

مسابقات CTF چیست ؟
چالش تست نفوذ شبکه در مسابقات CTF

البته در اینجا نیازی به نام کاربری ندارید و تنها با پسورد می توانید از این چالش عبور کنید
به این منظور باید پسورد را در فیلد مربوطه وارد کنید و به چالش بعدی مراجعه کنید.

نکته : ممکن است شما به جواب برسید و پسورد را در فیلد مربوطه وارد کنید و شما error بدهد ، در این صورت شما باید همان پسورد را مجددا وارد کنید تا مورد تایید قرار بگیرد زیرا بعضی از افراد چالش ها را با حملات بروت فورس انجام می دهند ، این وب سایت با استفاده از این روش قصد جلوگیری از بروت فورس را دارد. پس اگر زمانی به پسورد رسیدید و پسورد را زمانی که وارد کردید با ارور مواجه شدید حداقل یکبار دیگر پسورد را تست کنید.

نتیجه گیری

در این قسمت از آموزش شما را با مسابقات CTF و چالش های این مسابقه آشنا کردیم و به سوال CTF چیست پاسخ کامل داده ایم. در این اموزش قصد ما نیز حل چالش نبوده بلکه قصد ما آشنایی شما با سیستم و base چالش ها بوده است تا شما بتوانید منطق و نوع چالش ها را درک کنید تا بتوانید خودتان دیگر چالش ها را حل کنید و به نتیجه برسید ، سایت های بسیار زیادی وجود دارد که چنین چالش هایی را برگذار می کنند که شما می توانید با کمی جستجو دیگر سایت های مربوطه را پیدا کنید و مهارت خود را به چالش بکشید.

موفق باشید.

3.7/5 (3 نظر)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین پن تست کور
دوره کالی لینوکس
نماد های اعتماد
نماد های اعتماد