اتصال به سرور ها در سیستم عامل های مختلف

اتصال به سرور

در این آموزش ، نحوه اتصال به سرور ها و VPS های لینوکسی و ویندوزی با سیستم عامل های ویندوز ، لینوکس ، اندروید و آی او اس را شرح میدهیم.

اتصال به سرور های ویندوزی:

سرورهای ویندوزی معمولا از سیستم عامل windows server استفاده میکنند.(البته نسخه های معمولی ویندوز نیز در برخی جاها استفاده میشود).
برای اینکه سرورهای ویندوزی را از راه دور کنترل کنیم ، باید سرویس RDP در آن سرور فعال شده باشد. این سرویس معمولا به طور پیشفرض از پورت 3389 برای ارتباط با کلاینت ها استفاده میکند.

در ویندوز:

برای اتصال به سرورهای ویندوزی در ویندوز ، به نرم افزار Remote Desktop Connection احتیاج پیدا خواهید کرد. خوشبختانه ویندوز این نرم افزار را به صورت پیشفرض دارد.
ابتدا در منوی استارت عبارت Remote Desktop را تایپ کنید. برنامه ی مورد نظر نمایان میشود. روی آن کلیک کنید و سپس آدرس ip سرور خود را در آن وارد کرده و connect را بزنید ( اگر سرور شما پورتی غیر از 3389 را برای remote desktop استفاده میکند ، میتوانید با قرار دادن علامت : در مقابل آدرس آی پی و وارد کردن شماره ی پورت در رو به روی آن علامت ، از آن پورت برای اتصال استفاده کنید.)
صفحه ای باز میشود که از شما Username و Password میخواهد. یوزر و پسورد خود را وارد کنید و وارد شوید.
ممکن است هشدار هایی دهد ولی شما توجه نکنید و accept یا ok بزنید.

در لینوکس:

برای اتصال به سرور های ویندوزی در لینوکس ، برنامه ی rdesktop را میتوانید استفاده کنید.
برای نصب ابتدا برنامه Terminal را باز کنید:
در سیستم های debian-based (مثل دبیان، کالی ، اوبونتو و…) از دستور زیر برای نصب استفاده کنید:
sudo apt-get install rdesktop
و در سیستم های arch-based (مثل آرچ لینوکس، بلک آرچ ، مانجارو و…) از دستور زیر برای نصب استفاده کنید:
sudo pacman -S rdesktop
پس از نصب میتوانید به این شکل از این ابزار استفاده کنید: (این ابزار فقط در terminal قابل استفاده است و پس از ارتباط موفق با سرور ، یک پنجره گرافیکی برای کنترل سرور باز میکند.)
rdesktop ip
به جای ip ، آی پی آدرس سرور ویندوزتان را وارد کنید و اینتر بزنید. (اگر پورت آن فرق میکند ، با قرار دادن : جلوی آیپی ، پورت را وارد کنید).
مثلا
rdesktop 192.168.1.59:3389
سپس صفحه Login ویندوز باز می شود که می توانید رمز و یوزر خود را در آن بنویسید و وارد شوید.

در اندروید و آی او اس:

برای اتصال به سرور های ویندوزی در اندروید و آی او اس میتوانید نرم افزار Microsoft Remote Desktop را از گوگل پلی یا اپ استور دریافت کنید.
دانلود از Google Play
دانلود از App Store


اتصال به سرور های لینوکسی:

سرور های لینوکسی معمولا از سرویس SSH برای کنترل از راه دور استفاده میکنند.سرویس SSH معمولا به صورت پیشفرض از پورت 22 استفاده میکند. SSH به معنای Secure Shell است. یعنی شما فقط به شل دسترسی دارید و فقط میتوانید دستور وارد کنید و صرفا نمیتوانید با SSH به صورت گرافیکی سرور را کنترل کنید.
اگر میخواهید سرور لینوکسی تان را به صورت گرافیکی کنترل کنید ، ابتدا باید یک رابط گرافیکی و یک VNC SERVER روی آن نصب شده باشد. (معمولا توزیع هایی مثل ubuntu , linux mint , kali و… رابط گرافیکی را به صورت پیشفرض دارا هستند. ولی معمولا خودتان باید توسط SSH ، یک VNC SERVER را نصب کنید.)
اگر سرور شما دارای سرویس VNC هست ، کافی است که یک VNC Client روی سیستم خودتان نصب کنید و با آن به سرورتان متصل شوید و از محیط گرافیکی سرورتان لذت ببرید!

در ویندوز:

برای اتصال به سرورهای لینوکسی در ویندوز ، اگر از سرویس ssh استفاد میکنید میتوانید از برنامه PuTTY استفاده کنید. (از این برنامه میتوان در لینوکس نیز استفاده کرد!).
کار با این برنامه بسیار آسان است ، آیپی و پورت SSH را وارد میکنید و یک صفحه مانند shell باز میشود که اول از شما یوزرنیم و سپس پسورد میخواهد.
پس از وارد کردن پسورد میتوانید دستور های مورد نظرتان را برای کنترل سرور وارد کنید!
اگر میخواهید از سرویس VNC استفاده کنید ، من به شما برنامه ی TightVNC را پیشنهاد میدهم. (این برنامه در لینوکس نیز قابل استفاده است.)
کار با این برنامه نیز بسیار ساده است . مانند برنامه های قبل ، آیپی و پورت VNC خود را وارد کرده و سپس رمز و یوزر VNC خود را وارد کنید.

در لینوکس:

برای اتصال به سرورهای لینوکسی در لینوکس ، اگر از سرویس SSH استفاده میکنید ، میتوانید پکیج OpsnSSH را نصب کنید. شما میتوانید از Putty نیز استفاده کنید! ولی OpenSSH بهتر است.
پکیج OpenSSH معمولا در توزیع های معروف از پیش نصب شده است (مانند اوبونتو ، کالی و…).
اگر نصب نبود میتوانید آن را از packege manager توزیعتان (مثل apt یا pacman و…) نصب کنید.
برای استفاده از این ابزار کافی است آیپی سرور خود را در مقابل دستور ssh بنویسید!
مثلا
ssh 192.168.1.61
سپس یوزرنیم و پسورد خود را وارد کنید تا بتوانید دستور اجرا کنید.
اگر اگر میخواهید از سرویس VNC استفاده کنید ، من باز هم به شما برنامه ی TightVNC را پیشنهاد میدهم. (همانطور که گفته شد این برنامه هم در لینوکس و هم در ویندوز قابل استفاده است.)  نحوه استفاده از این برنامه در قبل توضیح داده شد.

در اندروید:

برای اتصال به سرویس SSH در اندروید میتوانید از برنامه JuiceSSH استفاده کنید.
برای اتصال به سرویس VNC نیز میتوانید از برنامه VNC Viewer استفاده کنید.

در آی او اس:

برای اتصال به سرویس SSH در آی او اس میتوانید از برنامه Termius استفاده کنید.
برای اتصال به سرویس VNC با میتوانید از همان  VNC Viewer اما نسخه آی او اس آن استفاده کنید!


امیدواریم که این مطلب به شما درمورد اتصال با سرور های مختلف کمک کرده باشد. اگر سوالی دارید میتوانید در زیر کامنت بگذارید!

0/5 (0 نظر)

مطالب مرتبط

1 دیدگاه در “اتصال به سرور ها در سیستم عامل های مختلف”

  • حسین نظیفی اسفند ۱, ۱۳۹۷ پاسخ

    عالی:)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین پن تست کور
دوره های آموزشی
نماد اعتماد